Ciepło systemowe na Rynku coraz bliżej

Trwają prace przy rozbudowie sieci ciepłowniczej na tarnowskim Rynku. W przeciągu niespełna miesiąca wybudowano już główną sieć magistralną i część sieci rozdzielczych. W najbliższych tygodniach zostaną wykonane pozostałe przyłącza do zabytkowych kamienic. To nie jedyne prace, które MPEC Tarnów realizuje w zabytkowej części miasta. Spółka wygrała przetarg na budowę sieci cieplnych Muzeum Okręgowego w Tarnowie – ich budowa powinna ruszyć w drugiej połowie czerwca.

Prace ciepłowników na Rynku przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem, choć warunki pogodowe nie są sprzyjające. Najpierw prace utrudniały ulewne deszcze, które zalewały wykopy, obecnie utrapieniem jest fala upałów. Pracownicy MPEC Tarnów dokładają wszelkich starań, aby zadania zostały ukończone w zaplanowanych terminach. Sprawne wykonanie prac na Rynku jest dla nas priorytetem – podkreśla Tadeusz Sieńczak, wiceprezes zarządu MPEC Tarnów bezpośrednio nadzorujący uciepłownienie starówki.

W tym roku w rejonie tarnowskiego Ratusza powstanie ponad pół kilometra sieci ciepłowniczych, przyłączonych zostanie 13 kamienic przy ul. Wekslarskiej, ul. Żydowskiej i ul. Krótkiej (w 9 z nich lokale wciąż ogrzewane są piecami węglowymi). W 2020 roku prace w tym rejonie będą kontynuowane – zainteresowanie ogrzewania budynków ciepłem systemowym wyrazili właściciele kolejnych 14 kamienic.

Uciepłownienie zabytkowej starówki jest elementem programu likwidacji niskiej emisji w Tarnowie. W ramach programu w latach 2015 – 2018 do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączono 66 budynków, dzięki czemu w obiektach tych możliwa była likwidacja kotłów i pieców węglowych.