Małopolska Noc Naukowców z ciepłem systemowym – relacja w wydarzenia

Jak powstaje niska emisja? Kto z Przylądka Dobrej Nadziei może sterować dostarczaniem ciepła systemowego dla mieszkańców Tarnowa? Co to znaczy, że krzyżówka jest rozgrzewająca? Na m.in. te pytania można było znaleźć odpowiedzi w Laboratorium ciepła systemowego MPEC Tarnów podczas trzynastej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców 27 września br. Realizując naszą misję wpierania rozwoju młodych tarnowian inspirowaliśmy dzieci i młodzież do twórczych poszukiwań badawczych.

 

W Laboratorium MPEC Tarnów przyszli naukowcy poznali innowacyjne metody dostarczania ciepła systemowego oraz najnowocześniejszy w Polsce system miejskiej telemetrii. Inżynierowie MPEC Tarnów po raz pierwszy zaprezentowali GEOPORTAL ciepła systemowego, w którym można analizować przyłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie. Przeprowadzano także eksperymenty laboratoryjne i doświadczenia prezentujące jak powstaje niska emisja oraz quizy wiedzy o cieple systemowym. W tzw. teście balonowym badano pojemność płuc, a wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie w trakcie licznych gier i zabaw! Podczas ekologicznych warsztatów zakładano miniogródki, szyto ekotorby na warzywa, a także tworzono ozdoby i owoce z retro sweterków.

 

Laboratorium ciepła systemowego MPEC Tarnów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odwiedziło ponad pól tysiąca osób.