www.mpec.tarnow.pl

Laboratorium MPEC Tarnów podczas Nocy Naukowców

Czy z Hawajów można zarządzać dostawami ciepła dla Tarnowa? Jak działa wymiennik ciepła? Czy SMOG to tytuł zabytkowej rzeźby? To tylko niektóre z pytań, z którymi musieli zmierzyć się młodzi naukowcy, którzy 29 września br. odwiedzili Laboratorium MPEC Tarnów uruchomione w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie z okazji X jubileuszowej Małopolskiej Nocy Naukowców.

 

W Laboratorium MPEC Tarnów przyszli naukowcy poznawali innowacyjne metody dostaw ciepła systemowego i zarządzali systemem miejskiej telemetrii. Pasjonaci gier planszowych mogli wykazać się wyobraźnią przestrzenną i sprawdzić swoją znajomość topografii Tarnowa na interaktywnej mapie tarnowskiej sieci ciepłowniczej. Trening mocnych nerwów i test wiedzy inżynieryjnej czekał z kolei na uczestników gry „Postaw na ciepło systemowe”, gdzie na zasadach gry Postaw na milion można było wygrać cenne nagrody, pod warunkiem, że postawiło się je na prawidłowe odpowiedzi w quizie. Najmłodsi uczestnicy Nocy Naukowców w ramach akcji przeciwdziałania niskiej emisji w  Laboratorium MPEC Tarnów układali mega puzzle i rozwiązywali test antysmogowy. Każdy, kto poprawnie go rozwiązał i wykazał się wiedzą z zakresu ograniczania niskiej emisji, troski o zdrowie i środowisko, otrzymał unikatowy certyfikat Tarnowskiego Pogromcy SMOgA!

 

Małopolska Noc Naukowców to innowacyjne wydarzenie edukacyjne organizowane już od dziesięciu lat w Małopolsce w ostatni piątek września. Tego dnia większość ośrodków akademickich w regionie, szkoły średnie, firmy, a nawet instytucje kultury otwierają swoje podwoje dla młodych pasjonatów nauki i tajemnic. Wszystko po to, by popularyzować wiedzę, inspirować młodych do rozwoju
i twórczych poszukiwań badawczych.

 

Laboratorium MPEC Tarnów odwiedziło podczas Małopolskiej Nocy Naukowców blisko 2000 osób.

 


 

 

strefa informacji

 

     

                                                                                                                                                                                    www.pois.gov.pl            www.ue.mpec.tarnow.pl