W 694 rocznicę lokacji Tarnowa, 7 marca 2024 r. MPEC Tarnów i Szkoła Szczepanika zorganizowali finał edukacyjno – ekologicznej kampanii „Worki Sztuki”, uznanej za najlepszą Eko Inicjatywę Małopolski w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Gazetę Krakowską plebiscycie Eko Hero Małopolski 2023.

W ramach kampanii „Worki Sztuki” kreatywni uczniowie tarnowskiej Szkoły Szczepanika uszyli 1330 ekoworeczków. Liczba uszytych ekoworeczków nie jest przypadkowa i nawiązuje do daty lokacji Tarnowa, która miała miejsce 7 marca 1330 r. Ekoworeczki powstały z ofiarowanych przez mieszkańców Tarnowa, niepotrzebnych im firanek. Woreczki są trwałe i wielokrotnego użytku, można stosować je np. podczas zakupów warzyw i owoców, ograniczając tym samym zużywanie plastikowych, jednorazowych torebek.

Harmonogram i miejsca rozdawania ekoworeczków w czwartek, 7 marca 2024 r.:

  • 8:00-10:00 na tarnowskim Burku ekoworeczki rozdają uczniowie Szkoły Szczepanika 
  • 10:00-15:00 w kawiarni Lawenlove i Galerii Aniołowo przy ul. Piekarskiej ekoworeczki rozdają wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej 
  • 12:30 – 14:00 na Rynku, ulicach Wałowej i Krakowskiej oraz w zakątku Spycymira ekoworeczki rozdają uczniowie Szkoły Szczepanika

Osoby rozdające ekoworeczki są ubrane w specjalne koszulki z logo kampanii, dzięki czemu łatwo będzie można je rozpoznać i odebrać bezpłatnie unikatowy ekoworeczek. Mamy nadzieję, że osoby, które przekazały firanki na akcję także zechcą przybyć na finał kampanii i odebrać uszyte dzięki ich pomocy ekoworeczki. Każdy skrawek przekazanej tkaniny został skrupulatnie przetworzony!

Zainicjowana we wrześniu 2023 r. kampania edukacyjno – ekologiczna „Worki Sztuki” ma na celu promocję idei zero waste, ograniczanie zużycia plastiku, popularyzację twórczych metod wykorzystywania materiałów nadających się do recyklingu i przeciwdziałanie dewastacji środowiska. W ramach kampanii planowane są kolejne inicjatywy, o których będziemy wkrótce informować.

Patronat honorowy nad finałem kampanii „Worki Sztuki” objął Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Organizatorzy kampanii: MPEC Tarnów i Szkoła Szczepanika
Partner kampanii
: Pralnia Ekologiczna PERS

fot. Paweł Leśniak