Drastyczny wzrost cen zakupu gazu oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) tzw. EUA stanowią przyczynę wzrostu cen ciepła i wdrożenia przez MPEC Tarnów Zmiany Taryfy dla ciepła nr 16, obowiązującej odbiorców ciepła od 17 lutego 2022 r. Ceny ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej wzrosną średnio o 19,6 %.
W stosunku do kosztów, które stanowiły podstawę kalkulacji taryfy obowiązującej do 16 lutego 2022 r. – nastąpił wzrost cen EUA o blisko 20 %, a gazu o 447 %! Obecnie koszty zakupu paliw i EUA stanowią 86 % kosztów wytwarzania ciepła.
Mechanizmy przeciwdziałania zmianom klimatycznym powodują, że ceny EUA na przestrzeni ostatnich kilku lat gwałtownie rosną. W lutym 2022 r. odnotowano ponad 1808% wzrost ich cen w stosunku do cen z 2017 r. Notowania EUA na giełdzie, 7 lutego br. osiągnęły kolejny rekord cenowy – 93,50 euro! Należy jednak podkreślić, że w Zmianie Taryfy dla ciepła nr 16, zgodnie z wytycznymi Prezesa URE, podstawę kalkulacji zmiany taryfy stanowiła średnia cena EUA w okresie od października do listopada 2021 r. w wysokości blisko 62 euro za EUA. Cena ta nie odzwierciedla obecnej sytuacji na rynku!
Dlatego, jeżeli nie nastąpi spadek cen EUA i stabilizacja cen paliw, w celu utrzymania ciągłości produkcji i bezpieczeństwa dostaw ciepła, przedsiębiorstwa energetyczne będą zmuszone do wdrażania kolejnych podwyżek cen ciepła.
Należy mieć jednak na uwadze, że w okresie od 1 lutego do 31 lipca br. ceny brutto za dostarczone ciepło będą niższe dzięki obniżce do 5 % podatku od towarów i usług na sprzedaż energii cieplnej wprowadzonej w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.
Dzięki temu średni koszt brutto ogrzewania mieszkania 50 m2 po 17.02.2022 r. (przy założeniu 5% VAT) w stosunku do kosztów ogrzewania brutto naliczanych wg cen wprowadzonych w październiku 2021 r. (w Taryfie dla ciepła nr 16, przy założeniu 23% VAT) wzrośnie ok. 3 złote miesięcznie.