W środę 18 stycznia 2023 r. w Sali Lustrzanej w Tarnowie wręczono nagrody dla laureatów ogólnopolskiego konkursu wiedzy o cieple i energii „Skąd się bierze ciepło”, zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie.

Konkurs towarzyszył ogólnopolskiemu projektowi edukacyjnemu na rzecz poszanowania środowiska, energii i ciepła pn. „Lekcje Ciepła”. Do udziału w programie zostały zaproszone wszystkie szkoły podstawowe w Tarnowie – sześć z nich realizowało projekt w całości. Z kolei warunkiem udziału w konkursie było zorganizowanie przez nauczycieli co najmniej trzech „Lekcji ciepła” dla danej klasy lub grupy uczniów oraz przeprowadzenie testów wiedzy o cieple i energii przed pierwszą i po ostatniej lekcji. Do testu wiedzy w konkursie  „Skąd się bierze ciepło” przystąpiły cztery tarnowskie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowej nr 5, Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie. Zwycięzcami w konkursie zostało sześćdziesięciu siedmiu uczniów kształcących się w tych placówkach – w nagrodę młodzież otrzymała innowacyjne albumy edukacyjne pt. „Wielka Księga Ciepła” . Gratulujemy laureatom i ich nauczycielom! Obejrzyj GALERIĘ ZDJĘĆ z uroczystego wręczenia nagród – kliknij tutaj.

„Lekcje Ciepła” to program edukacyjny wyjaśniający w prosty sposób kwestie produkcji i oszczędzania energii, powstawania zanieczyszczeń powietrza, przeciwdziałania smogowi, a także niemarnowania zasobów i dbania o planetę.  Program został opracowanyz myślą o dzieciach z klas I-III i IV-V szkół podstawowych.  Zajęcia pełne są obrazowych przykładów, doświadczeń, eksperymentów i pobudzających wyobraźnię porównań. Materiały edukacyjne, w tym scenariusze zajęć, prezentacje i audiobooki dostępne są bezpłatnie na platformie do nauki zdalnej lekcjeciepla.pl.

Program „Lekcje Ciepła” realizowany jest przez IGCP, MPEC Tarnów i  dostawców ciepła systemowego w Polsce. Projekt został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach organizowanego corocznie Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week) w 2019 r. Jest to jedyny polski projekt, który kiedykolwiek znalazł się w finale odbywającego się podczas tego wydarzenia konkursu The EU Sustainable Energy Awards.

Logo Miasta Tarnowa oraz informacja o treści Patronat Prezydenta Miasta Tarnowa