MPEC S.A. w Tarnowie od 2021 r. realizuje program poprawy standardów bezpieczeństwa ekologicznego procesów wytwarzania ciepła w Elektrociepłowni „Piaskówka”. Nasze działania mają na celu ograniczenie zmniejszenie zużycia węgla oraz emisji przemysłowych (w tym emisji gazów cieplarnianych) m.in. pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu, dwutlenku węgla.

Modernizacja EC „Piaskówka” została podzielona na etapy, większość prac została już zakończona lub jest w trakcie realizacji. Prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem:

  • W 2021 r. kocioł węglowy K-1 został zmodernizowany na kocioł opalany gazem ziemnym, powstała także nowoczesna stacja redukcyjna gazu. Dla kotła węglowego K-3 wybudowano nowoczesną instalację odpylania spalin. Zadania te zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu udzielonemu w formie pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • W 2022 r. zakończono drugi etap modernizacji EC „Piaskówka”, który obejmował wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego K-2. Od 1 stycznia 2023 r. w miejskiej elektrociepłowni  pracuje już tylko jeden kocioł węglowy K-3.
  • W pierwszym półroczu 2023 r. rozpoczęto budowę instalacji odsiarczania spalin na jedynym kotle węglowym K-3, prowadzącą do ograniczenia poziomów emisji dwutlenku siarki (SO2). 29 maja 2023 r. Zarząd MPEC S.A. w Tarnowie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie umowę, na mocy której MPEC S.A. w Tarnowie otrzymał od WFOŚiGW w Krakowie środki na budowę instalacji odsiarczania spalin w EC „Piaskówka”. Koszt kwalifikowany projektu „Budowy Instalacji Suchego Odsiarczania Spalin dla kotła WR 25 nr K-3 w EC Piaskówka w Tarnowie” wynosi 4 159 860 zł, w tym kwota współfinansowania przez WFOŚiGW w Krakowie w formie preferencyjnej pożyczki to 3 382 000 zł. Nowoczesna inwestycja odsiarczania spalin zostanie uruchomiona najpóźniej w lutym 2024 r.. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi ograniczenie emisji dwutlenku siarki do atmosfery. Planowany efekt ekologiczny to ograniczenie emisji SO2 z 1500 do 1100 mg/Nm3 w spalinach.
  • Ostatni etap programu modernizacji w EC „Piaskówka” obejmie rozbudowę instalacji odsiarczania spalin, co pozwoli na osiągnięcie kolejnego progu ograniczenia emisji dwutlenku siarki do 400 mg/Nm3. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zadanie to zostanie wykonane najpóźniej do 31 grudnia 2029 r.

Ocenia się, że w wyniku zrealizowanych w latach 2021-2022 inwestycji w procesach produkcji ciepła w EC „Piaskówka” nastąpi ograniczenie o blisko 25% emisji dwutlenku węgla (CO2), zaś samo zużycie węgla spadnie o ponad 30 %.

To nie koniec projektów procedowanych przez nas na rzecz ochrony środowiska i dostosowania bazy wytwórczej MPEC S.A. w Tarnowie do wymagań polityki klimatyczno-energetycznej. Kontynuowane są prace przy koncepcji budowy: instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych
z wykorzystaniem ciepła do sieci ciepłowniczej (tzw. spalarni odpadów pre-RDF), silników gazowych do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (w tzw. kogeneracji) oraz rozbudowy bazy wytwórczej o odnawialne źródła energii.