MPEC Tarnów i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę na sfinansowanie budowy ekospalarni odpadów pre-RDF w Tarnowie. To krok milowy do budowy tej wyczekiwanej dla mieszkańców inwestycji. Ekospalarnia oznacza bowiem stabilizację cen ciepła, niższe koszty za wywóz odpadów, a także czystsze powietrze w Tarnowie!

Koszt budowy ekospalarni w Tarnowie szacuje się na poziomie 250 mln złotych. Dzięki zawartej z NFOŚiGW w czwartek, 23 marca 2023 r. umowie Tarnów otrzyma  dofinansowanie na realizację tego projektu w wysokości 75 mln złotych dotacji i 175 mln pożyczki.

Ekospalarnie odpadów to nowoczesne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska elektrociepłownie, w których w kogeneracji produkowane jest ciepło i energia elektryczna. Tarnowska ekospalarnia ma powstać bezpośrednim sąsiedztwie Elektrociepłowni „Piaskówka” przy ul. Spokojnej. Rocznie wyprodukuje ona blisko 300 000 GJ ciepła. To aż 30 % ilości ciepła systemowego, które rocznie zużywają mieszkańcy Tarnowa.

Dzięki realizacji inwestycji nastąpi znaczna poprawa jakości powietrza zarówno w rejonie EC „Piaskówka”, jak i całego miasta. Aż o 30 % zmniejszy się ilość spalanego węgla w Elektrociepłowni „Piaskówka”, co przełoży się na redukcję emisji pyłów, SO2, NOx i innych substancji do atmosfery.

Paliwem w tarnowskiej ekospalarni będą produkowane przez mieszkańców Tarnowa, nienadające się do recyklingu, przetworzone odpady komunalne tzw. paliwo pre-RDF. Obecnie odpady pre-RDF są wywożone z Tarnowa i służą jako paliwo m.in. dla cementowni. Za ich utylizację mieszkańcy Tarnowa muszą płacić. W przypadku budowy ekospalarni w Tarnowie – koszty zagospodarowania odpadów pre-RDF zostaną znacząco zmniejszone.  


Odpady będą dostarczane do ekospalarni na bieżąco – nie ma mowy o ich składowaniu. Będą dowożone z ul. Komunalnej, w dni robocze, specjalnie do tego przystosowanymi, szczelnymi samochodami ciężarowymi. Do ekospalarni przyjedzie tylko 7 samochodów z paliwem pre-RDF dzienne (łączny transport w związku z działalnością ekospalarni wzrośnie średnio o 9 samochodów/dzień). Dla porównania obecnie ul. Spokojną przejeżdża co najmniej 14 332 pojazdów na dobę. Budowa instalacji w Tarnowie zaplanowana jest w oparciu o Najlepsze Dostępne Techniki (BAT) zgodnie z wszystkimi restrykcyjnymi wymaganiami emisyjnymi wynikającymi z dyrektyw Unii Europejskiej i polskich przepisów. Instalację charakteryzuje niski poziom oddziaływania na otoczenie. Wyklucza się możliwość emisji odorów i innych nieprzyjemnych zapachów. Bezpośrednio z samochodów odpady będą umieszczane w szczelnym bunkrze, w którym panuje podciśnienie – co zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Technologia ta stosowana jest we wszystkich nowoczesnych instalacjach termicznej utylizacji odpadów. Wiele z tych instalacji zlokalizowanych jest w centrach miast, w bezpośrednim otoczeniu budynków mieszkalnych.

Decyzja środowiskowa dla projektu  budowy ekospalarni w Tarnowie jest w trakcie procedury administracyjnej dla jej uzyskania. Decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska została uchylona i przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, który aktualnie proceduje czynności w sprawie.