W związku z pojawiającymi się w przestrzeni społecznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi przyczyn wprowadzenia przez MPEC S.A. w Tarnowie od 1 października br. nowej taryfy dla ciepła Rada Nadzorcza MPEC S.A. w Tarnowie  informuje, że przyczyną wzrostu cen ciepła w Tarnowie (a także w całej Polsce), są rosnące koszty EUA – uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Od stycznia 2021 r. ich cena wzrosła o 90 procent, osiągając historyczną wartość 62 euro za tonę! Koszt EUA jest wyższy o 130 procent w porównaniu do cen analogicznego okresu z poprzedniego roku. Podwyżka cen nie jest spowodowana zmianami właścicielskimi w Spółce i umorzeniem akcji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nieprawdą jest także, że budowa spalarni odpadów powstrzymałaby podwyżkę ceny ciepła w Tarnowie.

Udział uprawnień do emisji COw ogólnych kosztach produkcji ciepła przez MPEC S.A. w Tarnowie stanowi obecnie aż 28 procent i kształtuje się na poziomie ponad 20 mln złotych.  Dla porównania w 2020 r. koszty emisji CO2 wyniosły 5,5 mln złotych, były więc niemal czterokrotnie niższe. Fakt ten wyraźnie obrazuje, że wzrost kosztów emisji CO2 jest przyczyną podwyżek opłat za ciepło, które w Tarnowie wzrosną średnio o 9,9 procent. Poniższy wykres obrazuje udział rosnących kosztów EUA w ogólnych kosztach produkcji ciepła przez MPEC S.A. w Tarnowie w latach 2020 i 2021. Nadmieniamy, że pozostałe koszy produkcji ciepła stanowią koszty m.in. paliw, energii elektrycznej, opłat środowiskowych, remontów i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do utrzymania prawidłowej pracy urządzeń i sieci ciepłowniczych, wynagrodzeń, opłat i podatków.

wykres wzrostu cen EUA

MPEC S.A. w Tarnowie pracuje intensywnie nad projektami, które przyczynią się do zmniejszenia spalania węgla, a tym samym ograniczenia zakupu certyfikatów CO2, których cena nadal rośnie, co może spowodować kolejne problemy w najbliższych latach.

                   Rada Nadzorcza MPEC S.A. w Tarnowie

Tarnów, 28 września 2021 r.