Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. i Grupa Azoty S.A. zawarły umowę o współpracy w zakresie zwiększenia zakupu ciepła z Grupy Azoty S.A. do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie udziału ciepła pochodzącego z kogeneracji w miejskim systemie.
Zawarcie porozumienia otwiera kolejny etap działań podejmowanych przez MPEC Tarnów w celu osiągnięcia parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego, z wysokim udziałem energii odnawialnej i tzw. ciepła odpadowego. Zawarta umowa zacieśnia dobre relacje MPEC Tarnów z Grupą Azoty – podkreśla Piotr Augustyński Prezes Zarządu MPEC Tarnów. Chciałbym zaznaczyć, że w efekcie tej umowy zredukujemy zużycie węgla, dzięki czemu poprawi się jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta i regionu.
Grupa Azoty produkuje ciepło odpadowe w instalacjach przemysłowych, także z wykorzystaniem systemów kogeneracyjnych, umożliwiających jednocześnie produkcję ciepła i energii elektrycznej. System ten gwarantuje efektywne wykorzystanie paliw i zawartej w nich energii pierwotnej, a w efekcie możliwość produkcji ciepła przyjaznego dla środowiska, o bardzo wysokim współczynniku kogeneracyjnym.
Podpisana umowa potwierdza, że Grupa Azoty to wiarygodny partner biznesowy, gwarantujący ciągłość i odpowiednią jakość w zakresie dostaw ciepła. Co ważne, nasze porozumienie wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ część energii będzie pochodzić z tzw. ciepła odpadowego wytwarzanego w procesach przemysłowych – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Aktualnie MPEC Tarnów sprzedaje ponad 160 MW ciepła. Część ciepła już dziś kupujemy w Grupie Azoty, resztę produkujemy we własnych instalacjach kogeneracyjnych, źródłach gazowych oraz węglowych – zaznacza Tadeusz Sieńczak, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych MPEC Tarnów. Od 1 października 2022 roku planujemy zwiększyć zakup ciepła od Grupy Azoty do 30 MW.
Projekt wymaga jeszcze dostosowania instalacji obu spółek m.in. budowy nowych odcinków sieci. Ze strony MPEC Tarnów konieczna jest budowa nowego łącznika sieci na odcinku od ulicy Siennej do ulicy Łaziennej o długości 1,4 km. Tadeusz Sieńczak zapewnia, że prace te są już w trakcie realizacji.
Cieszę się, że wspólnie z MPEC udało nam się wypracować umowę, która pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne tarnowian. Jestem przekonany, że inwestycje poczynione w celu realizacji umowy, szybko się zwrócą – komentuje Zbigniew Paprocki, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty S.A.
To oczywiście nie koniec inwestycji MPEC Tarnów na rzecz minimalizacji oddziaływania na środowisko. Trwają prace modernizacyjne Elektrociepłowni „Piaskówka”, dzięki którym już tej jesieni zmniejszy się poziom emisji pyłów w procesie produkcji ciepła, a Spółka będzie spełniać surowe normy emisyjne, obowiązujące przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2023 roku. W najbliższych kilku latach planowane są kolejne proekologiczne projekty.
Przypomnijmy, że z ciepła systemowego w Tarnowie korzysta 80 000 mieszkańców. MPEC Tarnów ogrzewa blisko 2 141 000 m2 powierzchni mieszkalnych i użytkowych. Ciepło systemowe dostarczane jest na potrzeby ogrzewania, wentylacji, centralnej ciepłej wody i podgrzewania wody basenowej w obiektach rekreacyjnych.