Logo NFOŚiGW małe

MPEC Tarnów zakończył zaplanowany na najbliższe lata pierwszy etap modernizacji Elektrociepłowni „Piaskówka”. W jej wyniku, w 2021 roku, jeden z trzech istniejących kotłów węglowych (K-1) został zmodernizowany na kocioł opalany gazem ziemnym, wybudowano także nowoczesną stację redukcyjną gazu. Na kolejnym z kotłów węglowych (K-3) powstała nowoczesna instalacja oczyszczania spalin.

W wyniku zrealizowanych w 2021 roku inwestycji poprawią się ekologiczne standardy produkcji tarnowskiego ciepła systemowego. Ograniczone zostaną emisje: pyłu (o 68,47 Mg/rok), dwutlenku węgla (o 3911,6 Mg/rok), dwutlenku siarki (o 47,70 Mg/rok), tlenku azotu (o 4,7 Mg/rok). Ponadto szacowane jest ograniczenie zużycia węgla w stosunku do lat 2019-2020 o 25%.

Projekty budowy instalacji oczyszczania spalin dla kotła węglowego K-3 oraz zamiany paliwa węglowego na gaz w kotle K-1 zostały dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym:

  • projekt „ Budowa instalacji oczyszczania spalin dla kotła węglowego nr K-3  w EC Piaskówka w Tarnowie” dofinansowano w formie pożyczki kwotą 3 250 000 złotych;
  • projekt „Zamiana paliwa węglowego na gaz w kotle WR 25 nr K-1 w EC Piaskówka w Tarnowie” dofinansowano w formie pożyczki kwotą 6 750 000 złotych.

To nie koniec ekologicznych inwestycji MPEC Tarnów.Na koniec 2022 roku wyłączony zostanie z eksploatacji trzeci kocioł węglowy (K-2). Od 2023 roku w EC „Piaskówka” pracował będzie już tylko jeden kocioł węglowy wyposażony w nowy, spełniający surowe normy ochrony środowiska, system oczyszczania spalin. W 2024 roku kocioł ten zostanie wyposażony w dodatkową instalację ograniczającą emisję dwutlenku siarki. Inwestycje mają na celu ograniczenie oddziaływania na środowisko źródeł produkcji ciepła oraz dostosowanie miejskiej elektrociepłowni do wymagań emisji przemysłowych.

W planach Spółki jest także m.in. budowa odnawialnych źródeł energii tzw. OZE, które umożliwią docelowo uzyskanie parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego. MPEC Tarnów kontynuuje starania o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. ”Budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie”. Ponadto Spółka w 2022 roku zamierza zwiększyć zakup ciepła pochodzącego z kogeneracji i ciepła odpadowego do 30 MW z EC Grupy Azoty.

Realizowane i planowane projekty mają na celu spełnienie unijnych wymogów polityki klimatycznej. Przypomnijmy, że w 2030 roku w krajach członkowskich UE poziom emisji CO2 ma zostać zredukowany o 55 % w stosunku do roku 1990. Z kolei zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu w 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie.