1 stycznia 2023 r. minęło 45 lat od utworzenia Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Z tej okazji pragniemy opisać historię tarnowskiego ciepłownictwa, którego geneza sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i budowy przy ul. Szpitalnej w Tarnowie pierwszej kotłowni węglowej (zasilającej wówczas w ciepło osiedle mieszkaniowe wybudowane w rejonie ulic Nowej, Waryńskiego, Bóżnic i Szpitalnej).
Zwracamy się z prośbą do pasjonatów historii Tarnowa, byłych i obecnych pracowników przedsiębiorstwa (WPEC i MPEC w Tarnowie) o udostępnienie fotografii, na których uwiecznione są stare kotłownie miejskie, budowane wraz z rozwojem osiedli budynków mieszkaniowych wielorodzinnych przy ulicach m.in. Siennej, Wiejskiej, Wilsona (Nowotki), Fredry, Żwirki, Rynek, Wodnej, Krakowskiej, Powstańców Warszawy, Sowińskiego, Paderewskiego, Wita Stwosza, Starowolskiego, Krasińskiego, Rogoyskiego, Asnyka, Batorego, Dwernickiego, Lwowskiej, Spokojnej. Kontaktujcie się Państwo z nami także jeżeli znacie ciekawe historie czy anegdoty związane z rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa. Pragniemy uwiecznić ten obszar naszej lokalnej historii.
Osoby chętne do podzielenia się z nami fotografiami czy wspomnieniami zapraszamy do kontaktu z Panią Magdaleną Drobot poprzez e-mail: drobot@mpec.tarnow.pl lub telefonicznie pod nr 604 490 177.
Na adres e-mail można przesyłać gotowe skany zdjęć z informacją: która to kotłownia, kto jest autorem fotografii, kiedy zdjęcie zostało wykonane (gdy znana jest data). Jeśli nie dysponują Państwo możliwością przesłania skanu/kopii zdjęcia – prosimy o informację, skontaktujemy się z Państwem w celu zeskanowania oryginalnej fotografii. Udostępnione przez Państwa fotografie mogą zostać opublikowane w wydawnictwach monograficznych tarnowskiego ciepłownictwa, dlatego osoby przesyłające zdjęcia będziemy prosić w dalszej kolejności o wyrażenie zgody na ich publikację.
Widoczna na zdjęciu w niniejszym artykule kotłownia węglowa znajdowała się przy ul. Wiejskiej w Tarnowie. Do 30 września 1999 r. stanowiła ona jedno z podstawowych źródeł przedsiębiorstwa, zasilając w ciepło okoliczne osiedla. Od 1 października 1999 r. kotłownia ta stanowiła źródło szczytowe, uruchamiane wyłącznie przy ujemnych, bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. W sposób trwały została wyłączona z dniem 31 sierpnia 2000 r., a więc z chwilą oddania do eksploatacji modułu gazowo-olejowego w obecnej Elektrociepłowni „Piaskówka”. Dziś w jej miejscu znajduje się nowoczesny budynek mieszkalny wielorodzinny.