Okres obowiązywania mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła dla odbiorców uprawnionych wydłużono na okres od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Przypominamy, że mechanizm ograniczający wzrost cen ciepła zobowiązuje przedsiębiorstwa ciepłownicze do stosowania w rozliczeniach za ciepło dostarczone do odbiorców uprawnionych najniższej z trzech cen:
- cen i stawek opłat wynikających ze stosowanych taryf;
- maksymalnych cen i stawek opłat tj. nie wyższych niż ceny i stawki opłat w każdej grupie taryfowej powiększone w stosunku do cen i stawek opłat stosowanych na dzień 30 września 2022 r . o 46 % w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. oraz o 52 % w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r.;
- cen ciepła wynikających ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą obliczonej na podstawie określonych ustawowo cen wytwarzania ciepła, powiększonych o aktualnie stosowane stawki taryfowe opłat za usługi przesyłowe.
Zakres podmiotów objętych ochroną (podmiotów uprawnionych) nie uległ zmianie. Pozostają nimi gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej (m.in. szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje), wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, inne podmioty, które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej. Szczegółowa lista podmiotów uprawnionych określona jest w art. 4 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (zwanej niżej Ustawą z dnia 15 września 2022 r.).
Warunkiem korzystania z mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła jest złożenie w przedsiębiorstwie ciepłowniczym oświadczenia, o którym mowa w Ustawie z dnia 15 września 2022 r. Złożone dotychczas przez odbiorców uprawnionych oświadczenia zachowują ważność, jednakże każda zmiana stanu faktycznego (danych podawanych w oświadczeniu) wymaga złożenia przez odbiorcę nowego skorygowanego oświadczenia.
W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z dniem 1 lipca 2024 r. w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi stosowane będą:
- w grupach taryfowych S.1.O, S.1.I, S.1.G, S.1.IO (miejska sieć ciepłownicza w Tarnowie) ceny i stawki opłat za ciepło wynikające z obowiązującej taryfy dla ciepła,
- w grupach taryfowych S.2.b, S.2.f, S.2.g średnie ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, powiększone o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe,
ponieważ są one najniższe w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi z tych grup.
Informacje o wysokości cen ciepła dla podmiotów uprawnionych, do których ciepło dostarcza MPEC Tarnów opublikowane pod adresem https://mpec.tarnow.pl/obsluga-klienta/taryfa-dla-ciepla.