Do 30 czerwca 2024 r. wydłużono okres obowiązywania mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła dla odbiorców uprawnionych. W piątek, 15 grudnia 2023 r. Prezydent RP podpisał uchwaloną przez Sejm RP Ustawę z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Przepisy wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2023 r.

Przypomnijmy, że mechanizm ograniczający wzrost cen ciepła zobowiązuje przedsiębiorstwa ciepłownicze do zastosowania w rozliczeniach za ciepło dostarczone do odbiorców uprawnionych najniższej z trzech cen:

1) cen i stawek opłat wynikających ze stosowanych taryf,

2) maksymalnych cen i stawek opłat ustalonych przez Prezesa URE na dzień 30 września 2022 r. powiększone o 40%,

3) cen ciepła wynikających ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą obliczonej na podstawie określonych ustawowo cen wytwarzania ciepła dla danego źródła ciepła (gaz, olej, węgiel, OZE) powiększonych o aktualnie stosowane stawki taryfowe opłat dystrybucji ciepła.

Zakres podmiotów objętych ochroną – podmiotów uprawnionych – nie uległ zmianie.  Pozostają nimi gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty zobowiązane do dostaw na potrzeby mieszkaniowe i użyteczności oraz podmiotów użyteczności publicznej.

Warunkiem korzystania z mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła jest złożenie w przedsiębiorstwie ciepłowniczym oświadczenia, o którym mowa w Ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (z późn. zm.). Oświadczenia złożone przez odbiorców przed dniem 1 stycznia 2024 r. zachowują ważność, jednakże każda zmiana stanu faktycznego wymaga złożenia przez nich nowego, skorygowanego oświadczenia.